Rekuperacja w nowoczesnym budownictwie

Rekuperacja zapewnia stały dostęp czystego, świeżego oraz wstępnie ogrzanego powietrza. Coraz więcej osób podczas budowy domu decyduje się na montaż centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Wpływa na to przede wszystkim budowa coraz bardziej energooszczędnych domów, w których wentylacja grawitacyjna nie jest skuteczna. Aktualnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego również zachęcają do stosowania odnawialnych źródeł energii (w tym m.in. pompy ciepła, fotowoltaiki) oraz innych ekonomicznych rozwiązań w domach jednorodzinnych. Reasumując- trudno mówić o energooszczędnym budownictwie bez wentylacji mechanicznej / rekuperacji.

Montaż rekuperacji w domu gwarantuje wiele zalet. Zapewnia stały dostęp świeżego i przefiltrowanego powietrza. Skutecznie chroni przed alergenami i smogiem, poprzez pełną kontrolę nad intensywnością wentylacji. Rekuperacja to także niższe rachunki za ogrzewanie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprawdza się zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach .

Żeby w pełni cieszyć się korzyściami, jakie daje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, należy cyklicznie wymieniać filtry w centrali. Prawie każda centrala wentylacyjna na rynku jest wyposażona w filtry, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza. Wymiana filtrów stanowi praktycznie jedyny element, który składa się na koszty eksploatacyjne.

Skuteczne działanie rekuperacji gwarantują także techniczne przeglądy serwisowe. Pomimo tego, że nie są one obowiązkowe, warto jest o nich pamiętać. Tylko wtedy można uzyskać gwarancję najwyższego poziomu użytkowania, zapobiec awariom oraz zwiększyć żywotność instalacji.