Czym się różni wentylacja grawitacyjna od mechanicznej

Dawniej w budownictwie stosowano wyłącznie wentylację grawitacyjną, obecnie coraz częściej zastępowana jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

W wentylacji grawitacyjnej wykorzystywane są prawa fizyki, które są związane z różnicą temperatur między powietrzem wewnątrz obiektu i na zewnątrz, gęstością jak również ciśnieniem. Żeby wentylacja grawitacyjna funkcjonowała poprawnie, konieczne jest zastosowanie odpowiednich nawiewników w oknach i przewodów wentylacyjnych. Wymiana powietrza będzie efektywna tylko wtedy, gdy otwory wentylacyjne nie będą zasłonięte w żaden sposób. W wentylacji grawitacyjnej ciężko jest przewidzieć, w jaki sposób przebiegała będzie wymiana mas powietrza w praktyce. Proces, który jest zależny od czynników fizycznych ciężko jest przewidzieć. Może też odpowiadać za straty cieplne, co jest rozwiązaniem nieekonomicznym.

Wentylacja mechaniczna pozwala na kontrolę intensywności wietrzenia, a warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz, nie mają wpływu na skuteczność i efektywność wymiany. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z całą pewnością jest odpowiedni dla alergików, ponieważ wentylacja zawiera specjalne filtry pozwalają oczyścić powietrze nie tylko z alergenów, ale również wirusów i bakterii.

W wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ruch oraz wymiana powietrza odbywa się dzięki specjalnym wentylatorom.

Zachęcamy do kontaktu! Dobierzemy wentylację mechaniczną odpowiednią dla Twojego budynku.

W naszej ofercie posiadamy również klimatyzacje i pompy ciepła !